WordPress için Kullanılmaması Gereken Eklentiler

WordPress için Kullanılmaması Gereken Eklentiler

WordPress eklentileri nedir?

WordPress eklentilerini sitenize eklemek istediğiniz özellikleri işlevleri temsil eden kod parçacıkları şeklinde tanımlayabiliriz.

Bazı eklentileri neden kullanmaman gerekiyor?

WordPress eklentileri ilk bakışta sitenizde her şeyi yapabileceğiniz bir kısa yol gibi gözükebilir. Aslında öyle değillerdir.

 • Çoğu WordPress eklentisi çok fazla özellik barındırdığından dolayı sitenize giriş yapan ziyaretçilerin cihazlarını zorlayacak kodlar yükleyebilir.
 • Güncelleme almayan (listede yok) çoğu eklenti siteniz için güvenlik açıkları ve güncel WordPress ile uyumsuzluk anlamına gelebilir. Her geçen gün web dünyası geliştikçe güvenlikte bir o kadar önemli bir hal alıyor. Bu yazı tryigit.com tarafından yazıldı.
 • En önemli ve bilmemiz gereken listeye ekleyeceğim eklentiler güncelleme alsa ve mükemmel gözükse bile gerçekte veritabanınızı kolay kullanım ve çeşitli nedenlerden ötürü doldurur, sitenizdeki çerezleri cron yardımıyla toplayarak kullanıcı sayısı arttıkça fark edebileceğiniz çok büyük yavaşlıklara sebep olurlar.

Uzak durmanızı tavsiye ettiğim eklentiler

Önbelleğe Alma Eklentileri

Önbelleğe alma eklentilerinin kullanılması özelliklere bağlı olarak sunucu bazlı performansı düşürür ve bu nedenle çoğu durumda sorunlara neden olur.. Halihazırda, nesne önbelleğe alma gibi gelişmiş teknolojiler kullanan (Kinsta) gibi bir Hosting servisi kullanıyorsanız veyahut benim gibi bir web geliştiricisiyle sunucu optimizasyonu konusunda çalıştıysanız muhtemelen bunlara hiç ihtiyacınız olmayabilir.

Not: Bu liste ayrıntılı değildir; .

 • Cache Enabler
 • LiteSpeed ​

Yedekleme Eklentileri

Hosting hizmetiniz veya sunucunuzda özel olarak zaten bir yedekleme hizmeti varsa siteleriniz için boş yere veritabanınızı doldurmaya veya sunucuya yük bindirmenize gerek yok, yani gereksiz performans sorunlarına neden olabilir ve bant genişliğinizi bu eklentiler tüketebilirler.

Not: Bu liste ayrıntılı değildir; .

 • All-in-One WP Migration
 • BackupBuddy
 • BackWPup
 • Duplicator Pro
 • Snapshot
 • UpdraftPlus
 • WP DB Backup
 • WP DB Backup Made

Resim Optimizasyon Eklentileri

Çoğu resim optimizasyonu eklentisi veritabanınızı şişirir ve tuttuğu yedekler olsun sunucunuzu yormak için çalışan cron görevleri olsun sitenizi kesinlikle uzun vadede yavaşlatan eklentilerin başında gelirler.

Not; Liste halinde sunmayacağım bir eklentiye ihtiyacınız varsa Tinypng mükemmel bir çözüm olabilir. Bunun haricinde cdn kullanabilirsiniz.

Performans Eklentileri

 • Better WordPress Minify
 • P3 Profiler
 • Optimize Database after Deleting Revisions
 • WordPress GZIP Compression
 • WP-Optimize
 • JCH Optimize

Diğer Eklentiler

 • Allow PHP Execute
 • Dynamic Widgets
 • Exec-PHP
 • Inactive User Deleter
 • Pipdig Power Pack (P3)
 • WP RSS Multi Importer
 • WordPress Popular Posts

Güvenlik Eklentileri

Pek çok güvenlik eklentisi, her zaman açık ve tarama işlevleri nedeniyle performans sorunlarına neden olur. Bu yüzden gerçek bir güvenlik uzmanıyla çalışmanız her zaman daha iyidir. Yine de ihtiyacınız varsa ve bir eklentiyi tamamen işiniz bittikten sonra nasıl kaldırabileceğinizi biliyorsanız Wordfence gibi eklentileri kullanmak size kalmış bir alternatif olabilir. Bu eklentilerin veritabanı işinize yarayacak kadar büyüktür. Sunucu tabanlı güvenlik her zaman çok daha iyi bir seçenek olabilir. Bu yüzden iyi bir firma veya şirketle çalıştığınıza emin olun.

Kötü niyetli bot trafiğini azaltmak için ekstra korumaya veya yardıma ihtiyacınız varsa sitenizin önünde Cloudflare veya Sucuri gibi bir proxy çözümü kullanmanızı öneririm.

 1. BulletProof Security
 2. All In One WP Security & Firewall
 3. Sucuri Security
 4. iThemes Security (formerly Better WP Security)
 5. Shield Security
 6. GOTMLS / Antimalware and Brute-Force Firewall
 7. WordFence (temizlik konusunda işe yarayabilir)

Sitenizin güvenliğini tehdit eden eklentiler

Her türlü warez veya internet üzerinde herkese açık olarak dolaşan eklentiler sitenize kurduğunuz andan itibaren çok büyük zararlar verebilecek ve sitenizi yavaşlatacak kodlar içerebilir. Yine de durumunuz olmadığı için bu tür çözümlere başvuruyorsanız birisi size eklenti verdiğinde mutlaka bunu kullanın;

https://www.virustotal.com/

Ayrıca proc_open gibi php güvenliğini tehdit eden işlevleri kullanan her türlü eklenti hem sunucunuzdaki diğer sitelere hem de kendi sitenize büyük zararlar verebilir. Bu eklentileri indirirken güvenli olduğuna %100 emin olmanız gerekiyor.

İşinize yarayabilecek liste

all-in-one-wp-migration
allow-php-execute
amazon-ebay-integration
backupbuddy
backwpup
backwpup-pro
bwp-minify
cache-enabler
codistoconnect
duplicator-pro
dynamic-widgets
exec-php
inactive-user-deleter
jch-optimize
litespeed-cache
login-wall
p3
p3-profiler
pagefrog
rvg-optimize-database
sg-cachepress
snapshot
updraft
wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags
woocommerce-amazon-ebay-integration
wordpress-gzip-compression
wordpress-popular-posts
wp-rss-multi-importer
wp-db-backup
wp-db-backup-made
wp-optimize
RankMath (Dinamik bir web siteniz yoksa yine de kullanabilirsiniz; veritabanı şişirdiği için listede)
jetpack (hosting planınız optimize edilmişse yine de kullanabilirsiniz)
Yet Another Related Post
Broken Link Checker
NextGen Gallery 
WP Super Cache 
ShortPixel 
Popup Maker
Smart Slider 3 
wpDiscuz
Social Warfare 
Smush 
WPML 
Really simple SSL 
Menu Image, Icons
webp express

Son

Kullanmanızı önermediğim tüm WordPress eklentilerine bu listede yer verdim ve bazılarının özel olarak nedenini yazmaya karar verdim. Elbette bu eklentiler çeşitli kullanıcılar ve ihtiyaçlara göre özel olarak geliştiriliyor olabilir ama sonuç olarak vardığımız nokta siteniz için gereksiz olan her türlü şeyden uzak durmanız her zaman daha iyidir. Bu eklentiler yerine alternatif isterseniz yazabilirsiniz. Kullanılmamasını önerdiğiniz veya uzman gözüyle bakmamı istediğiniz eklentileri [email protected] adresinden bana gönderebilirsiniz.

Ek olarak faydalı olması açısından söylemek istediğim, konudan bağımsız sitenizi yavaşlatan eklentileri Query Monitor (ücretsiz) veya New Relic APM (ücretli) ile sorgulara bakarak tespit edebilirsiniz.

2 Yorumlar
Ahmet

Yazı çok güzel olmuş. wp rocket eklentisi bu eklentilere dahil midir?

Yiğit

Wp rocket doğru kullanıldığı ve sitenizle tamamen uyumlu olduğu sürece çok sorun çıkartmayacak bir eklenti olduğu için listeye almadım. Lakin her özelliği açılmış bir wp rocket eklentisi kesinlikle listede olur. İhtiyaçlarınızı bilmek en önemli şeylerden birisidir.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar yıldızla işaretlenmiştir *